El Darazya / Marina el-Alamein – nowa misja Politechniki Wrocławskiej w Egipcie

W roku 2021 na stanowisku archeologicznym z czasów hellenistycznych i rzymskich rozpoczęła pracę Polsko-Egipska Misja Konserwatorska El Darazya / Marina el- Alamein. Misja jest prowadzona i zorganizowana przez Politechnikę Wrocławską i egipską Najwyższą Radę Starożytności Ministerstwa Turystyki i Starożytności. Na terenie El Darazya znajdują się pozostałości starożytnej osady pozostającej w kręgu oddziaływania Aleksandrii. Zachowane są m.in. relikty domów i wielkiej podziemnej cysterny. Pozostały tu także elementy murowanych fortyfikacji z czasów II Wojny Światowej – bitwy pod El-Alamein. Od odkrycia przez archeologów egipskich w 2006 r. nie były na stanowisku prowadzone badania. Koncesja Politechniki Wrocławskiej obejmuje prace konserwatorskie i badawcze.

Misją kieruje profesor Rafał Czerner z Katedry Historii Architektury, Sztuki i Techniki. Instytucjami współpracującymi są Uniwersytet Jagielloński i Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.