Z głębokim żalem zawiadamiamy, że zmarł Śp. Olgierd Czerner

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 6 listopada 2020 roku zmarł Śp. Olgierd Czerner emerytowany profesor doktor habilitowany Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Absolwent Wydziału Architektury PWr (1951), architekt, konserwator zabytków, historyk architektury i wykładowca akademicki. W latach 1955–1965 pełnił funkcję pierwszego po wojnie Konserwatora Zabytków Wrocławia, zrealizował wiele prac konserwatorskich zabytków Dolnego Śląska. Za jego kadencji m.in. odrestaurowano gotyckie kościoły. Profesor był zaangażowany w prace nad udostępnieniem we Wrocławiu Panoramy Racławickiej. W 1987 r. rozpoczął odbudowę zrujnowanej kolegiaty Wniebowzięcia NM Panny w Głogowie.

Założyciel (1965 r.), wieloletni dyrektor, a także twórca stałej ekspozycji i wielu wystaw czasowych Muzeum Architektury we Wrocławiu. Autor kilkudziesięciu publikacji, w tym „Wartości autentyzmu w zabytkach” (1974), „Rynek Wrocławski” (1976), „Wrocław – krajobraz i architektura” (1976), „Wrocław na dawnej rycinie” (1989) „Lwów na dawnej rycinie i planie” (1997). W ostatnich latach ukazały się: zbiór artykułów Olgierda Czernera z różnych lat („Architektury istnienie i zachowanie – z szuflady profesora”, 2004) oraz dwa tomy jego obszernych wspomnień („Mój wiek XX – 1900–1970” i „Mój wiek XX – 1971–2000”).

Należał do takich organizacji jak: ICOMOS (Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych), Międzynarodowa Rada Muzeów ICOM, Komitet Architektury i Urbanistyki PAN, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Stowarzyszenie Historyków Sztuki Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.

W 2015 został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.